Шта је аутизам?
Аутизам је неуроразвојни поремећај који се највише одражава на пољу комуникације и социјалне интеракције. Јавља се у раном детињству и траје до краја живота. Чешће се јавља код особа мушког пола. Особе са аутизмом имају проблем у учењу, почев од раног усвајања основних навика, па до стицања апстрактних знања и социјалних вештина. Сметње су највише изражене у домену комуникације, у разумевању и прихватању правила и захтева које социјалне ситуације постављају и усклађивању сопственог понашања тим ситуацијама. Најновија истраживања показују да чак један посто људи у свету има поремећај из аутистичног спектра.
Најчешће, (нажалост, тако је и у Србији ) највећи број деце са аутизмом проводе живот изолована од дргруштва и у потпуној зависности од чланова породице.
Образовање особа са аутизмом
Сва деца са аутизмом могу да уче. Родитељи су први природни учитељи свом детету. Учење самопомоћи и стицање основних навика је од велике важности за развој детета са аутизмом. Кроз ово учење може му се помоћи да постане самосталније и тиме се може учинити лакшим живот и њему и целој породици. Програм едукације мора да буде индивидуално прилагођен како би дете оптимално развијало своје комуникативне, социјалне, сазнајне и друге вештине.
УПОЗНАЈТЕ НЕМАЊУ РИСТИЋА ученика првог разреда наше школе. Немања је наш будући посластичар.

НЕМАЊА РИСТИЋ – ученик 1. разреда ЕТШ у Параћину – посластичар – једна људска и професионална прича
Немања Ристић је ЕТШ уписао школске 2020/21. Морам признати да су запослени у школи били веома забринути како и шта ћемо радити… Страх од непознатог је био доминантан… јављао се и отпор…код појединих буран и гласан…
Први корак у решавању ситуације је био да организујемо састанак чланова одељењског већа, директора и стручних сарадника са мајком. Виолета је на састанк дошла припремљена – одговарала је на сва питања… На све је оставила утисак особе која је јако сигурна, истрајна, која о аутизму много зна. Изразила је спремност да нас едукује о свим питањима која су важна да би се адекватно припремили и ушли у образовно-васпитни процес.
Дошао је и први септембар. Сви у одељењу 1/4 – и ученици и родитељи и наставници и Немања и мама Виолета (која свакодневно проводи време у школи са својим дететом ) су се суочили са новинама. Први пут у животу смо у блиском окружењу се срели са аутистичном особом. О аутизму смо до тада имали неке информације са телевизије или неког филма…
Ти први дани су били тешки за све… Али нисмо одустајали…најупорнија је била (и остала мама Виолета). Па и сам Немања. Не смемо заборавити ни одељењског старешину Марију Ђорђевић и све наставнике који предају одељењу 1/4., као и ученике и родитеље…
Трајало је то стање неизвесности око два месеца – неки су почели и да губе наду да било шта може да се учини…
Али… време, посвећеност, заједништво, професионализам и човекољубље су тада почели да дају резултате: за почетак, када је нестало страха и стрепње и међу ученицима и међу запосленима (када смо срушили баријере) …и када је и сам Немања прихватио и сродио се са новом школском средином, рад и атмосфера у одељењу су постали бољи.
Како ће Немања даље напредовати зависи од свих нас заједно… О томе ћемо неком следећом приликом.
Сада нам је била жеља да, поводом 2. априла – светског дана аутизма објавимо причу о нашем Немањи.
Ово је само почетак приче о Немањи… У наставку можете видети видео који приказује како је Немања кући, уз минималну асистенцију мајке и брата сам припремио своју прву посластицу: колач падобранци.
Верујемо да ће свака следећа прича говорити о његовом даљем напредовању , о уживању и срећи док ради и борави у школи са својим вршњацима. (Светлана Томић – стручни сарадник педагог)
Неколико размишљања особа са аутизмом:
…“Ми нисмо бирали аутизам. Нисмо бирали ни да будемо одбачени и несхваћени.“…
…“Супер је што нисмо сви исти…било би досадно…“
…“Наша изолација траје много дуже од короне.“…
…“Не треба сваки дан да идемо са сузама у сан…“
Још једна прича о аутизму која вас неће оставити равнодушним је на линку овде.
Аутори поста:
Марија Ђорђевић – одељењски старешина
Виолета Ристић – Немањина мама
Светлана Томић – стручни сарадник педагог